Psycholog Brzeg | Terapia i Wsparcie

logo

TERAPIA PAR w Brzegu

Ratunek dla związku

Terapia par

  • Praca terapeutyczna może trwać kilka spotkań, a nawet dłużej
  • Pierwsza wizyta odbywa się w charakterze konsultacji
  • Zapewniam dyskrecję, otwartość i neutralność
 

Z czym najczęściej zgłaszają się osoby na terapię?

  • sytuacje kryzysowe w związku
  • trudności w relacjach (budowanie trwałych związków)
  • rozwód, separacja
  • zdrada
  • wypracowanie niezależności i zaufania
  • brak bliskości fizycznej i emocjonalnej
Rozpad związku, terapia par, | psycholog par Brzeg

Terapia małżeńska

Terapia par, terapia małżeńska pomaga w pokonaniu trudności, które z czasem mogą pojawić się w związku. Odbudowa wzajemnej relacji, przy wsparciu terapeuty, psychologa jest najlepszym co możecie dać sobie nawzajem. 

Celem terapii jest zmiana w relacjach między ludźmi, których uczucie wygasło, natłok obowiązków domowych i zawodowych zabiera radość z bycia razem. Ciągła złość, frustracja na partnera powodują, że miłość, oczekiwania względem siebie i drugiej połówki nie są tym, co mamy i sami dajemy. 

Być może zastanawiacie się nad separacją, rozwodem lub w waszym związku pojawił się ktoś trzeci? 

Zdrada fizyczna, zdrada emocjonalna nie pozwalają Wam na bycie razem? To ten etap, w którym możecie wypracować zmianę, cieszyć się ponownie związkiem.

Szukasz terapii małżeńskiej w Brzegu?

Psycholog par

Konsultacja psychologiczna, bądź podjęcie terapii może okazać się pomocne w odbudowaniu związku.

Terapeuta pomaga w lepszym zrozumieniu własnych emocji i zachowania oraz ukierunkowuje na otwartość względem drugiej połowy. 

Psychoterapia par to regularne spotkania, które mają stałą częstotliwość i są prowadzone przez tego samego terapeutę, który na początku poznaje bieżącą i przeszłą sytuację pary. Jedna sesja to 60-90 minut. Sesje odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu o ustalonej godzinie. Czas trwania całej psychoterapii jest uzależniony od tego, jakie cele ustalimy na początku i na czym nam zależy.

Korzyści z terapii małżeńskiej

Zdrada i co dalej? 

Praca z parą, która chce przepracować trudne emocje związane ze zdradą polegają na wielu aspektach, wymiarach i celach jak:

Terapeuta dla par Brzeg

Przyczyny pójścia na terapię dla par

Terapia par może okazać się ratunkiem dla związku, kiedy zaczynają pojawiać się w nim problemy komunikacyjne. Dzięki terapii osoby będące w związkach uczą się komunikowania swoich potrzeb, rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie w konstruktywny sposób z pojawiającymi się emocjami.

O ile kłótnie czy drobne sprzeczki pojawiają się w niemal każdym związku, o tyle gdy stan ten się przedłuża i wzajemne porozumienie staje się niemożliwe, warto przyjrzeć się relacji i pracować z pomocą specjalisty.

Terapia par zapewnia również wsparcie w momentach trudnych dla związku, np., gdy zaczyna od stawać pod znakiem zapytania, ponieważ jeden z partnerów chce rozstania lub gdy dochodzi do zdrady. Szczególnie często na terapię dla par decydują się te związki, w których pojawiają się kłopoty małżeńskie związane z brakiem intymności, problemami z komunikacją, zazdrością lub kwestiami związanymi z życiem seksualnym.

Kłopoty małżeńskie

Często na terapię trafiają pary po narodzinach upragnionego potomka. Jest to bowiem czas, kiedy związek ulega wielu zmianom. Zdarza się, że partnerzy mają dla siebie mniej czasu, są zmęczeni, czują się niezrozumiani i samotni, co wiąże się z narastającą frustracją.

Terapia dla par umożliwia wniesienie nowej jakości do związku i poprawę funkcjonowania. Wspiera także rozwój i pomaga odnaleźć się w nowych okolicznościach, znacznie różniących się od tych, które istniały jeszcze przed narodzinami dziecka.

Jeśli samodzielne poradzenie sobie z kłopotami małżeńskimi nie przynosi pożądanych efektów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeutycznej. Przynosi ona oczywiście najlepsze rezultaty, gdy obie strony będące w związku są faktycznie zaangażowane w proces terapeutyczny.

Terapia małżeńska w Brzegu

Umożliwia zażegnanie kryzysowej sytuacji. Pozwala na spojrzenie na istniejące problemy z innej perspektywy, co często pozwala na zażegnanie kryzysu i ponowne funkcjonowanie w zdrowym, szczęśliwym związku, w którym partnerzy są bogatsi o wiedzę dotyczącą potrzeb drugiego partnera, wzajemnej komunikacji czy bliskości. Często to właśnie moment terapii jest czasem, kiedy pary mają możliwość szczerej rozmowy oraz wzajemnego wysłuchania. Dzięki obecności nieoceniającego, życzliwego i słuchającego terapeuty komunikacja między partnerami staje się prostsza, a pokonanie zaistniałych trudności i zbudowanie nowej jakości związku łatwiejsze.

Terapeuta ma bowiem za zadanie umożliwić dojście do głosu osobom zaangażowanym w związek. Punkt widzenia osoby z zewnątrz, który nie zawiera ocen, lecz przedstawia sytuację w możliwie neutralny sposób, często sprawia, że partnerzy nabierają zdolności przezwyciężenia kryzysu, który ich spotkał. W konsekwencji związek staje się bardziej satysfakcjonujący i na nowo pojawia się w nim bliskość.

Terapia rodzinna i terapia par w Brzegu

Terapia rodzinna jest przeznaczona dla rodzin, które borykają się z problemami komunikacyjnymi, konfliktami czy trudnościami w relacjach między członkami rodziny. W trakcie terapii rodzinnej terapeuta pomaga rodzinie zrozumieć źródła problemów, poprawić komunikację oraz wspólnie pracować nad rozwiązaniem konfliktów.

Terapia par, z kolei, skierowana jest do par, które mają trudności w relacji, takie jak problemy komunikacyjne, kryzysy zaufania czy konflikty. W trakcie terapii par terapeuta pomaga partnerom zrozumieć swoje potrzeby, uczucia oraz wzajemne oczekiwania, a także pracować nad poprawą komunikacji i rozwiązaniem problemów.

Jak wygląda terapia par?

Terapia par i spotkania z psychologiem, psychoterapeutą są intymną relacją skupioną na przezwyciężaniu konfliktów, wzajemnej otwartości. Para opowiada czego oczekuje od związku, dlaczego w określony sposób reaguje na wybrane trudne sytuacje i jak do tej pory radziła sobie z kryzysem. W spotkaniach zależy nam, aby wspólnie z terapeutą wypracować pewne dojrzałe wzorce bycia razem, biorąc pod uwagę przeszłość i osobowość osób, które zgłaszają się na terapię i po pomoc psychologiczną.

Terapia par to rodzaj psychoterapii dotyczącej związków romantycznych. Jest to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób będących w związkach. Skierowana jest zarówno do osób przebywających w związkach małżeńskich, jak i do tych, którzy funkcjonują w związkach nieformalnych.

Czas jej trwania oraz sposób przebiegu (w tym częstotliwość i długość spotkań), uzależniony jest od problemów, z jakimi na terapię przychodzą osoby będące w związku. Czasami już kilka spotkań przynosi pozytywne rezultaty w postaci rozwoju umiejętności komunikacyjnych w związku oraz ustalenia przyczyn pojawiających się problemów. To partnerzy decydują o zakończeniu procesu terapeutycznego, kiedy cel terapii zostanie już osiągnięty.