Psycholog Brzeg | Terapia i Wsparcie

logo

Jednorazowy skok w bok, romans, chwila zapomnienia – zdrada niejedno ma imię. Od lat uważało się, że najczęściej dopuszczają się jej mężczyźni. Statystyki wskazują jednak, że mimo przewagi panów w tym zakresie, panie także nie pozostają bez winy. Dlaczego kobiety decydują się położyć na szali dobro związku? Powody mogą czasami zaskakiwać.

Kiedy kobiety zdradzają?

Zdrada to niezwykle pasjonujące zagadnienie dla badaczy. A temat nie jest nowy: zdrady pojawiły się tak wcześnie, jak pierwsze związki. Ciągła walka pomiędzy pożądaniem a rozumem stanowi jeden z ulubionych motywów autorów książek i producentów filmowych, rozpalając do czerwoności fanów romansów. Zdrady nie są jednak obecne tylko w świecie literatury i filmu. Według badań Instytutu Badań Zmian Społecznych zdrad dopuszcza się 12 proc. Polaków (trzeba też pamiętać, że nie każdy respondent odpowiedział zgodnie z prawdą…). 61,4 proc. z nich stanowią mężczyźni, zaś 38,6 kobiety. Te same badania twierdzą, że najczęściej kobiety dopuszczają się zdrad ze znajomym lub kolegą z pracy, czyli z osobami, z którymi mają stały, codzienny kontakt.

Inne badania, przeprowadzone przez Centrum Profilaktyki Społecznej wskazują, że co prawda kobiety zdradzają rzadziej, ale ich romanse są dłuższe. Oznacza to, że panie są odporniejsze na jednorazowe skoki w bok, ale ich zdrady częściej przeradzają się w długotrwałe relacje i są regularne. Niewierność dotyczy też większego odsetka mieszkanek wielkich i średnich miast, rzadziej wsi. Na zdrady decydują się częściej panie dobrze sytuowane, pracujące pod dużym obciążeniem psychicznym i wykształcone. Do jakich wniosków to prowadzi? Zdrada zawsze wiąże się z ryzykiem rozpadu wniosku, a łatwiej jest zdecydować się na nią paniom niezależnym finansowo oraz czującym się anonimowo w swoim otoczeniu. Nie oznacza to wcale, że niewierność nie dotyczy kobiet ze wsi czy też zajmujących się domem – statystyki pokazują tylko, że w takich środowiskach zdarza się to rzadziej.

Dlaczego kobiety zdradzają?

Przytoczone dane w interesujący sposób pokazują, jak wygląda najczęstsza ścieżka prowadząca do zdrady w przypadku kobiet. Płeć piękna od zawsze była uważana za tą bardziej emocjonalną stronę związku, która potrzebuje czułości i romantycznych gestów. Patrząc na powyższe statystyki można łatwo dojść do wniosku, że kiedy do drzwi związku zaczyna pukać rutyna, panie mają problem z zaakceptowaniem tego faktu. Mężczyzna, który jeszcze do niedawna zasypywał ją kwiatami i niespodziankami, nagle zamiast szykować kolację przy świecach, rozsiada się w fotelu i włącza ulubiony mecz. Szukając porywów serca i silniejszych emocji, kobieta może zwrócić uwagę na kolegę z pracy lub przyjaciela, który nie szczędzi jej komplementów. Badania dotyczące powodów zdrady kobiet, przeprowadzone przez Journal of Merita and Family Therapy wydają się to potwierdzać. Dlaczego kobiety zdradzają?

1. Brak uwagi i zainteresowania ze strony partnera

Dotyczy szczególnie pań będących w związkach długoletnich. Kiedy partner zaczyna zachowywać się jak kumpel, rozpoczyna się tęsknota za motylami w brzuchu.

2. Zemsta za zdradę partnera

Sytuacja stara jak świat: oko za oko, ząb za ząb. Po takiej zemście, często łatwiej przychodzi wybaczenie partnerowi zdrady – w końcu już odpokutował winy.

3. Nieudane pożycie intymne

Brak satysfakcji seksualnej to prosta droga do zdrady – kobieta może szukać zaspokojenia w ramionach innego mężczyzny.

4. Poprawa wyglądu – odzyskanie pewności siebie

Według badań, zmiana wyglądu i pozbycie się kompleksów, mogą skłaniać panie do zdrady. Zwiększenie poczucia atrakcyjności oraz nagłe zainteresowanie ze strony panów powodują pokusę wdania się w romans.

5. Poczucie bycia niedocenianą

Jeśli kobieta toczy samotną walkę o związek, starając się uszczęśliwić swego wybranka bez żadnej reakcji z jego strony, może zacząć szukać poklasku gdzie indziej.

Co po zdradzie?

Zdrada nie zawsze oznacza koniec związku, szczególnie jeśli partner się o niej nie dowiedział… Warto w tym momencie wrócić do badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Zmian Społecznych, według których tylko 40 proc. partnerek uważa, że należy przyznać się do zdrady. Zdradę wybaczyłoby 32, 9 proc. mężczyzn i 31,1 proc. kobiet (skłonność do wybaczania zdrady wg. badań wzrasta z wiekiem respondentów), z kolei 60 proc. Polaków (dokładniej 61,7 proc. kobiet i 61 proc. mężczyzn) chciałoby dowiedzieć się o zdradzie. Inne statystyki mówią zaś, że o zdradzie dowiaduje się zaledwie 27 proc. osób zdradzanych.

Okazuje się, że jeśli kobieta wdając się w romans, nie chce jednocześnie kończyć dotychczasowego związku, prawdopodobnie nie poinformuje partnera o zdradzie. Kiedy nie uda się utrzymać tajemnicy, również nie musi to oznaczać rozpadu związku – wszystko zależy od tego czy zdrada była efektem kryzysu, chwilą zapomnienia czy zaplanowanym działaniem. Odbudowa wzajemnego zaufania na pewno będzie wymagała wiele pracy. Czy możliwie jest jego całkowite odzyskanie po zdradzie? Wszystko zależy od partnerów, siły ich uczucia i włożonego w związek wysiłku. Oczywiście, najlepiej nie dopuszczać do zdrady i dbać o relacje z partnerem lub partnerką. Życie bywa jednak nieprzewidywalne, a każdy uczy się na własnych błędach.