Psycholog Brzeg | Terapia i Wsparcie

logo

Każda para zakłada, że będzie żyć długo i szczęśliwie, a motyle w brzuchu nigdy nie przestaną łaskotać. Niestety, w wielu przypadkach życie wygląda inaczej i związek, który początkowo wydał się idealny, z czasem ulega wypaleniu. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby uniknąć kryzysu, między dwoma bliskimi sobie osobami?

Jak rozpoznać wypalenie w związku?

Wypalanie w związku dotyka wiele par. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy osoby, które tworzą związek, przestają angażować się w budowanie relacji, stają się wobec sobie obojętne. Wypalenie pojawia się stopniowo, z czasem może prowadzić do całkowitego rozpadu związku. Aby uniknąć kryzysu, warto zwracać uwagi na pewne symptomy i starać się im przeciwdziałać. Główne objawy wypalania, które powinny zaniepokoić to:

  • Poczucie monotonni – każdy dzień w związku wygląda tak samo, para nie stara się, aby coś zmienić, pojawia się zabójcza nuda,
  • Chęć zmiany – wiele osób tęskni za stanem zakochania, zastanawia się nad zmianą partnera,
  • Brak zainteresowania partnerem – w trakcie kryzysu partnerzy nie interesują się tym, co robi druga osoba, jak spędza czas, jak się czuje,
  • Brak wspólnych zainteresowań – każda strona spędza czas w innych sposób, nie szukają czegoś, co mogliby robić razem,
  • Brak chęci wspólnego spędzania czasu – wspólne spacery czy wyjście do kawiarni przestają cieszyć, staja się rzadkością,
  • Unikanie bliskości – seks odchodzi w zapomnienie, a każdy dotyk powoduje spięcie, agresję i niechęć,
  • Brak komunikacji między partnerami – codzienne rozmowy dotyczą tylko spraw domowych, zakupów, opieki nad dziećmi,
  • Negatywne postrzeganie partnera – wszystkie wady partnera stają się coraz bardziej widoczne, irytujące i utrudniają codzienne życie,
  • Nieodczuwanie strachu na myśl o rozstaniu – kiedyś rozstanie wydawało się końcem świata, obecnie powoduje obojętność,
  • Poniżanie partnera – wiele osób zaczyna okazywać partnerowi brak szacunku, kłóci się przy osobach trzecich,
  • Poczucie smutku i beznadziei – ciężko wyobrazić sobie wspólną przyszłość, partnerzy myślą, że to, co najlepsze, już dawno minęło, teraz będzie tylko gorzej.
  • Posiadanie tajemnic – partnerzy posiadają coraz więcej tajemnic, nie szukają powierników w bliskiej osobie.

 

Rozpad związku, terapia par, | psycholog par Brzeg

Dlaczego dochodzi do wypalenia w związku?

Na wypalenie w związku ma wpływ wiele czynników. To od nas samych zależy, czy pozwolimy, aby związek całkowicie się rozpadł, czy zrobimy coś, aby go naprawić. W obecnych czasach wiele par idzie na łatwiznę i nie stara się, aby poprawić relacje z partnerem. Ludzie żyją w wiecznym biegu, pracują dużo ponad normę, mają masę obowiązków, dlatego brakuje czasu na walkę z kryzysem i ratowanie miłości. Na wypalenie w związku ma również wpływ stres zawodowy i ekonomiczny, a także proza życia. Z czasem miłość do partnera gaśnie, a pojawia się tylko przyzwyczajenie, kłótnie i pretensje. Para coraz bardziej się od siebie oddala. Wiele par przeżywa kryzys w momencie, gdy dzieci dorastają i opuszczają rodzinny dom. Partnerzy zostają sami i uświadamiają sobie, że niewiele ich łączy. Wcześniej czas zapełniły dzieci, teraz weekend czy urlop stają się problemem. Czy tak musi być? Nie, ale walka z wypaleniem wymaga wysiłku, zaangażowania i czasu.

Jak pokonać kryzys w związku?

Nie ma związków idealnych, w każdym, w określonym etapie może pojawić się kryzys i oznaki wypalenia. Są związki, które przetrwają burze, są takie, które się rozpadną, a partnerzy pójdą w różne strony. Jeżeli związek ma przetrwać, nie należy czekać, tylko zacząć działać w momencie zauważenia pierwszych niepokojonych objawów. 

Dobry związek wymaga pracy i stałego pielęgnowania uczuć. Na początek warto wprowadzić drobne gesty, które przypomną, że bycie razem może być przyjemne. Karteczka z miłym słowem, wspólny spacer czy obejrzenie romantycznej komedii może sprawić, że para zapragnie znów być razem. Warto starać się spędzić czas razem, wyjechać na wspólny weekend czy wybrać się na randkę. Ważne, aby w trakcie bycia we dwoje nie myśleć o problemach, stres pozostawić poza sobą.

  • Należy dbać o dotyk. I nie chodzi tu tylko o seks, ale również przytulenie, pogłaskanie czy chwycenie za rękę.
  • Warto być ciekawym partnera, spytać, co robił, jak minął mu dzień w pracy.
  • Z drugą połówką trzeba rozmawiać o tym, co czuje, co ją trapi.
  • Komunikacja nie może dotyczyć tylko domowych spraw czy liście rzeczy do zrobienia.
  • Dobrym sposobem na zażegnanie kryzysu jest znalezienie wspólnej pasji. Może to być ulubiona dyscyplina sportu, gotowanie czy czytanie książek.
  • Ważne, aby robić coś razem, a nie tylko szukać okazji, jak wyjść z domu. Od czasu do czasu warto zdecydować się na coś, co podniesie nieco adrenalinę i wprowadzi urozmaicenie w związku. Może wspólny lot balansem, podróż w nieznane lub kurs tańca, na który nigdy nie było czasu?
  • Dobrym sposobem na poprawę relacji jest oglądanie zdjęć z początku związku. To pozwoli przypomnieć sobie dawne uczucia i przywoła miłe wspomnienia.
 

W przypadku, gdy samodzielna próba naprawy związku nie przynosi efektów, warto skorzystać z terapii dla par. Dwie strony, pod okiem specjalistów mogą spróbować wyjaśnić narastające między nimi problemy, poprawić wzajemne relacje i znaleźć przyczynę wypalenia. W wielu przypadkach terapia pomaga, związek staje się silniejszy i bardziej odporny na losowe zawirowania.

Wypalenie może zdarzyć się w każdym związku. W wirze codziennych problemów łatwo zapomnieć o  pielęgnowaniu uczuć. Ważne jednak, aby szybko zauważyć, że  dzieje się coś złego i niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki.

Każdy związek pod wpływem czasu ewoluuje i tylko od nas zależy, jak potoczą się jego losy.

 

 

Poszukujesz pomocy psychologicznej, terapii dla siebie lub bliskich?