
Terapia par, terapia małżeńska pomaga w pokonaniu trudności, które z czasem mogą pojawić się w związku. Odbudowa wzajemnej relacji, przy wsparciu terapeuty, psychologa jest najlepszym co możecie dać sobie nawzajem.
Para u psychologa
Celem terapii jest zmiana w relacjach między ludźmi, których uczucie wygasło, natłok obowiązków domowych i zawodowych zabiera radość z bycia razem. Ciągła złość, frustracja na partnera powodują, że miłość, oczekiwania względem siebie i drugiej połówki nie są tym, co mamy i sami dajemy. Być może zastanawiacie się nad separacją, rozwodem lub w waszym związku pojawił się ktoś trzeci? Zdrada fizyczna, zdrada emocjonalna nie pozwalają Wam na bycie razem? To ten etap, w którym możecie wypracować zmianę, cieszyć się ponownie związkiem.

Jak wygląda terapia par?
Terapia par i spotkania z psychologiem, psychoterapeutą są intymną relacją skupioną na przezwyciężaniu konfliktów, wzajemnej otwartości. Para opowiada czego oczekuje od związku, dlaczego w określony sposób reaguje na wybrane trudne sytuacje i jak do tej pory radziła sobie z kryzysem. W spotkaniach zależy nam, aby wspólnie z terapeutą wypracować pewne dojrzałe wzorce bycia razem, biorąc pod uwagę przeszłość i osobowość osób, które zgłaszają się na terapię i po pomoc psychologiczną.
Terapia par to rodzaj psychoterapii dotyczącej związków romantycznych. Jest to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób będących w związkach. Skierowana jest zarówno do osób przebywających w związkach małżeńskich, jak i do tych, którzy funkcjonują w związkach nieformalnych.
Czas jej trwania oraz sposób przebiegu (w tym częstotliwość i długość spotkań), uzależniony jest od problemów, z jakimi na terapię przychodzą osoby będące w związku. Czasami już kilka spotkań przynosi pozytywne rezultaty w postaci rozwoju umiejętności komunikacyjnych w związku oraz ustalenia przyczyn pojawiających się problemów. To partnerzy decydują o zakończeniu procesu terapeutycznego, kiedy cel terapii zostanie już osiągnięty.
Przyczyny pójścia na terapię dla par
Terapia par może okazać się ratunkiem dla związku, kiedy zaczynają pojawiać się w nim problemy komunikacyjne. Dzięki terapii osoby będące w związkach uczą się komunikowania swoich potrzeb, rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie w konstruktywny sposób z pojawiającymi się emocjami. O ile kłótnie czy drobne sprzeczki pojawiają się w niemal każdym związku, o tyle gdy stan ten się przedłuża i wzajemne porozumienie staje się niemożliwe, warto przyjrzeć się relacji i pracować z pomocą specjalisty. Terapia par zapewnia również wsparcie w momentach trudnych dla związku, np., gdy zaczyna od stawać pod znakiem zapytania, ponieważ jeden z partnerów chce rozstania lub gdy dochodzi do zdrady. Szczególnie często na terapię dla par decydują się te związki, w których pojawiają się kłopoty małżeńskie związane z brakiem intymności, problemami z komunikacją, zazdrością lub kwestiami związanymi z życiem seksualnym.
Kłopoty małżeńskie
Często na terapię trafiają pary po narodzinach upragnionego potomka. Jest to bowiem czas, kiedy związek ulega wielu zmianom. Zdarza się, że partnerzy mają dla siebie mniej czasu, są zmęczeni, czują się niezrozumiani i samotni, co wiąże się z narastającą frustracją. Terapia dla par umożliwia wniesienie nowej jakości do związku i poprawę funkcjonowania. Wspiera także rozwój i pomaga odnaleźć się w nowych okolicznościach, znacznie różniących się od tych, które istniały jeszcze przed narodzinami dziecka. Jeśli samodzielne poradzenie sobie z kłopotami małżeńskimi nie przynosi pożądanych efektów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeutycznej. Przynosi ona oczywiście najlepsze rezultaty, gdy obie strony będące w związku są faktycznie zaangażowane w proces terapeutyczny.
Poprawa jakości związki dzięki terapii dla par
Terapia małżeńska umożliwia zażegnanie kryzysowej sytuacji. Pozwala na spojrzenie na istniejące problemy z innej perspektywy, co często pozwala na zażegnanie kryzysu i ponowne funkcjonowanie w zdrowym, szczęśliwym związku, w którym partnerzy są bogatsi o wiedzę dotyczącą potrzeb drugiego partnera, wzajemnej komunikacji czy bliskości. Często to właśnie moment terapii jest czasem, kiedy pary mają możliwość szczerej rozmowy oraz wzajemnego wysłuchania. Dzięki obecności nieoceniającego, życzliwego i słuchającego terapeuty komunikacja między partnerami staje się prostsza, a pokonanie zaistniałych trudności i zbudowanie nowej jakości związku łatwiejsze. Terapeuta ma bowiem za zadanie umożliwić dojście do głosu osobom zaangażowanym w związek. Punkt widzenia osoby z zewnątrz, który nie zawiera ocen, lecz przedstawia sytuację w możliwie neutralny sposób, często sprawia, że partnerzy nabierają zdolności przezwyciężenia kryzysu, który ich spotkał. W konsekwencji związek staje się bardziej satysfakcjonujący i na nowo pojawia się w nim bliskość.

Zdrada i co dalej?
W gabinecie często pojawiają się sformułowania „On mnie zdradził/ ona mnie zdradziła”. To ciężki czas dla obu stron. Innym powtarzanym zdaniem, głównie przez kobiety jest: „On mnie nie rozumie”. Pytanie, co dalej zrobicie z tym faktem i czego chcecie? Jeśli myślicie o wspólnej pracy i terapii musicie wiedzieć, że spotkania mają na celu:
• Poprawienie komunikacji w związku,
• Naprawę i wzmocnienie Waszego życia seksualnego,
• Przepracowanie kryzysu spowodowanego zdradą,
• Odbudowę relacji, bliskości, zaufania i zaangażowania w związek,
• Omówienia waszych potrzeb (indywidualnych oraz w związku),
• Spojrzenie na drugą osobę tak jak to miało miejsce przed kryzysem.
Psycholog par. Co jest ważne w wyborze?
Jak w przypadku każdej sesji terapeutycznej, między osobami zainteresowanymi terapią, a prowadzącym terapię musi być to „coś”. Niektórzy definiują to jako dobrą energię, zrozumienie, pozytywne wibracje, chemię. Terapeuta może być doskonałym znawcą tematu, polecanym przez innych, ale po pierwszym spotkaniu uznamy, że jednak nie jest od dla nas. Nic w tym złego. Należy poszukać innej osoby i nie rezygnować z podjętej próby pracy nad związkiem.
Terapeuta pomaga w lepszym zrozumieniu własnych emocji i zachowania oraz ukierunkowuje nas na otwartość względem drugiej połowy. Psychoterapia par to regularne spotkania, które mają stałą częstotliwość i są prowadzone przez tego samego terapeutę, który na początku poznaje bieżącą i przeszłą sytuację pary. Jedna sesja to 60-90 minut. Sesje odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu o ustalonej godzinie. Czas trwania całej psychoterapii jest uzależniony od tego, jakie cele ustalimy na początku i na czym nam zależy.
Terapia dla par, czyli dla kogo?
Podsumowując, terapia par nie jest jedynie dla związków, które doświadczyły trudnych doświadczeń spowodowanych zdradą. Na spotkania, mogą udać się osoby mające potrzebę lepszej komunikacji, chcą odbudować harmonię poprzez bezkonfliktowe wyrażanie swoich uczuć, emocji, myśli. Na terapię par można w początkowym etapie przyjść samemu. Spotkania w większym gronie (terapeuta i osoby zainteresowane) spotykają się w późniejszym czasie.
Terapia związku i korzyści ze spotkań
Terapia może trwać kilka spotkań, a nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od osób na terapię uczęszczających i ich otwartości, przełamania barier i zgody na usłyszenie rzeczy, które są trudne, ale okazują się oczyszczające ze złych emocji.
Korzyści z terapii:
- Partnerzy potrafią ufać sobie nawzajem i współpracują,
- Akceptacja na niezależność drugiej połowy,
- Partnerzy nie rywalizują ze sobą w żadnym aspekcie, również jako rodzice,
- Partnerzy dopingują i zauważają sukcesy drugiej osoby,
- W związku przeważa otwartość i empatia,
- Brak skrępowania i radość z intymnych relacji.