Psycholog Brzeg | Terapia i Wsparcie

logo

Samotność w związku. Jak sobie z tym radzić?

Na pewnym etapie życia samotność dotyka każdego. Związek dostarcza nam pewnego rodzaju bezpieczeństwo, że ten stan się zmieni. Ale czy na lepsze? Na czym polega samotność w związku czy w małżeństwie? I jak się z nią zmierzyć?

Poczucie niezrozumienia, niekochania i osamotnienia paradoksalnie może zdarzyć się również będąc pozornie w szczęśliwym związku. Samotność jest rezultatem niezaspokojonych potrzeb człowieka. Niezależnie od jej rodzaju i naszej relacji nie należy tego lekceważyć.

Czujesz się samotna / samotny?

Wyróżniamy trzy rodzaje samotności, są to między innymi:

Egzystencjalna – wynika z poczucia osamotnienia w świecie, w którym jesteśmy zdani na siebie. Sami przyszliśmy na świat i sami z niego odejdziemy.

Społeczna – spowodowana poczuciem odcięcia od otoczenia, ogółu. Poczucie bycia samym w tłumie i nieumiejętność nawiązywania kontaktów, braku przynależności, która deprymuje.

Emocjonalna – zależna od relacji, powodowana brakiem więzi lub uczucia z drugim człowiekiem. Jest charakterystyczna dla osób będących w długoletnim związku lub małżeństwie, pogrążonych w rutynie. I to ta często prowadzi do uczucia osamotnienia u drugiej połówki. Chociaż przyczyn takiego stanu jest wiele.

Wyróżniamy m.in.:

  • Konflikt wartości (powodowany różnicami światopoglądowymi, religijnymi, etycznymi, spójnymi z jednostką);
  • Konflikt relacji (zła komunikacja, błędna percepcja, stereotypy);
  • Konflikt danych (różnice w interpretacji, błędne rozumienie, brak informacji);
  • Konflikt strukturalny (nierówny podział ról i kontrola zasobów, nadmiar zadań, różne role społeczne);
  • Konflikt interesów ( ze względu na aspekty rzeczowe czyli pieniądze i czas, psychologiczne, np. zaufanie i niezgodności w sposobie prowadzenia rozmowy);

Przyczyny samotności w związku

Ponieważ związek nie jest gwarancją rozwiązania wszystkich problemów. Wsparcie drugiej osoby jest dla nas istotne, ale nie najważniejsze. Ludzie mają inne oczekiwania względem siebie. Podążając za tokiem rozumowania autora książki 5 języków miłości – Gary’ego Chapmana, możemy określić pięć wartości, które jeśli nie pokrywają się z myśleniem drugiej połówki, mogą powodować samotność.

Są to między innymi:

  • pochwały;
  • dobrze spędzony czas we dwójkę;
  • przyjmowanie lub dawanie podarunków;
  • drobne przysługi
  • dotyk;

Brak miłości i obecności partnera

Wyobraź sobie, że wracasz po ciężkim dniu pracy do domu. Mimo wszystko chcesz spędzić ten czas z ukochaną osobą, ale jej nie zastajesz. Okazuje się, że wzięła dodatkową zmianę w pracy. To zetknięcie się oczekiwań z rzeczywistością często powoduje spięcia. Dla drugiej osoby liczą się wartości materialne. Jej sposobem na okazywanie miłości jest obdarowywanie, podczas gdy Ty po prostu chcesz spędzić z nią trochę czasu. Pod fasadą akceptacji tak naprawdę czujemy frustrację i samotność. Warto więc skonfrontować swoje oczekiwania z drugą połówką, żeby zapobiec pogorszeniu sytuacji.

Gdzie leży problem? To wina partnera czy małżeństwa?

Można powiedzieć, że powodów jest wiele. Niezależnie czy to nie komunikowanie o swoich potrzebach za to odpowiada, czy wasze uczucie wygasa, problem leży pośrodku. Przeważnie wina nie jest jednostronna. Miłość na odległość staje się uciążliwa? Nie masz wystarczająco dużo czasu na związek? Co stoi na przeszkodzie, żeby zmienić ten stan? Czasem ludzie tkwią w pewnych przekonaniach, nie mając odwagi na zaryzykowanie. Jeśli brzuch cię boli, szybko sięgasz po tabletkę.

Przeczytaj o etapach miłości

Czemu nie może tak być zarówno w przypadku twojego związku czy małżeństwa? Przywiązanie to niekoniecznie coś pozytywnego, jeśli nie pozwala ci na ukrócenie relacji z partnerem-alkoholikiem, który cię krzywdzi. Warto zastanowić się, czy to właśnie potrzeba więzi za wszelką cenę nie powoduje nawrotu samotności w małżeństwie.

Sposoby na samotność w związku

Najlepiej najpierw scharakteryzować swój przypadek, bo do każdego powinno podejść się nieco inaczej. Uniwersalną poradą zawsze na pierwszym miejscu jest rozmowa. Pozawala ona rozładować sytuację i skonfrontować swoje oczekiwania z drugą połówką. Warto podejść do niej z chłodną głową, przemyśleć swoje uczucia i nie zaczynać od roszczeń.

Niezależnie jak bardzo poczucie osamotnienia się rozwinęło warto udać się również na psychoterapię dla par. Wpuszczenie osoby z zewnątrz nienastawionej na żadną ze stron konkretnie, pomoże wskazać, gdzie leży problem i go rozwiązać. Taka rozmowa może być rodzajem katharsis, które pomoże małżeństwu przetrwać.

Daj sobie czas na zastanowienie i nie skreślaj pochopnie relacji. Działanie pod wpływem emocji może przynieść jeszcze więcej szkód. Wejście w nowy związek nie da gwarancji pozbycia się uczucia samotności.

Pomyśl o sobie i swoich potrzebach. Na drodze do szczęścia mogą stać niewyrażone obawy i pragnienia. Zreorganizuj swój czas i pamiętaj, żeby wybierać relacje, w których różne sposoby odbierania miłości nie stanowią przeszkody.

Pozornym przeciwieństwem samotności jest związek, ale nie zawsze pokrywa się to z rzeczywistością. Podtrzymywanie jakiejkolwiek relacji, w której pojawia się uczucie pustki, osamotnienia, nie przyniesie nic dobrego na dłuższą metę.