Psycholog Brzeg | Terapia i Wsparcie

logo

Relacje z partnerem po urodzeniu dziecka

Narodziny dziecka to długo wyczekiwany moment. Przyszłe mamy czekają z niecierpliwością na dzień, w którym będą mogły przytulić maleństwo, przelać na nie ogrom miłości. To również ważny moment dla ojców, którzy będę musieli zadbać o zmęczoną ciążą i porodem ukochaną oraz o wymagające ciągłej uwagi dziecko. Narodziny dziecka są często sprawdzianem dla związku. W tym okresie wszystko się zmienia. To, co kiedyś było normą, staje się luksusem. Spontaniczne wyjazdy, wyjścia do kina, długie wylegiwanie się w łóżku, niepohamowany sex – na jakiś czas odejdą w zapomnienie. Aby nie doprowadzić do kryzysu i ocalić związek, ważne jest odpowiednie zachowanie obydwu stron. Czego w tym okresie potrzebuje kobieta? Jak zmieniają się jej relacje z partnerem w tym trudnym okresie?

Brak bliskości w okresie ciąży

Wiele kobiet zauważa, że problemy z bliskością pojawiają się jeszcze przed narodzinami dziecka. Panowie, którzy cieszyli się, że na świecie pojawi się ich potomek, zaczynają dziwnie się zachowywać. Nagle dużo czasu spędzają w pracy, nadmiernie angażują się w swoje zainteresowania czy pomoc rodzinie. Unikają od rozmów o dziecku, nie chcą brać udziału w szykowaniu wyprawki. Zaczynają również unikać bliskości z ukochaną. Wiele kobiet w ciąży ma wysokie libido, a panowie uciekają przed seksem, boją się, że zrobią krzywdę dziecku.

To niestety sprawia, że kobiety zaczynają czuć się nieatrakcyjne i niekochane. Panowie zapominają o bliskości, a ciężarne kobiety bardzo jej potrzebują. Dla pań ważne są drobne gesty, które sprawią, że dzień stanie się milszy. Buziak na powitanie, pytanie, jak minął dzień, zainteresowanie tym, co robiła. Potrzebują, aby ukochany wziął je za rękę, gdy idą na spacer. Ucieszą się, gdy partner, wracając z pracy kupi kwiatka lub ulubione czekoladki. Takie drobne gesty mają ogromne znaczenie dla związku, partner powinien o nich pamiętać.

Odrzucenie po urodzeniu dziecka

W momencie, gdy dziecko pojawi się na świecie, wiele mam i młodych ojców zapomina o związku, całe uczucia przerzucają na dziecko. To, jak można się domyślić, nie jest niczym pozytywnym. Taką sytuację najbardziej odczuwają kobiety, które w tym trudnym okresie potrzebują zrozumienia, pomocy, czułości, przytulenia. Niestety, panowie zapominają, co jest ważne, całą uwagę poświęcają maleństwo. To powoduje, że kryzys zbliża się wielkim krokami. Panie czują się odrzucone, niekochane, pozostawione same sobie. Zdarza się również, że mężczyźni czują się przytłoczeni nową sytuacją i unikają obowiązków, nie mogą przyzwyczaić się do wiecznie płaczącego dziecka, uciekają w pracę lub hobby. To również powoduje u kobiety frustracje, może nawet prowadzić do depresji.

Namiętność i seks – jak wygląda po urodzeniu dziecka?

Młode mamy mogą zacząć myśleć o seksie dopiero po połogu, gdy lekarz da im zielone światło. Ale nawet po tym okresie, nie zawsze są gotowe na zbliżenia. Mogą się źle czuć, być zmęczone, przeszkodą są obolałe do karmienia sutki czy suchość pochwy, która jest typowa w pierwszych miesiącach po porodzie.

Często panie czują się mało atrakcyjne, przeszkadzają im pociążowe kilogramy, nie mają czasu, aby zadbać o siebie. Jak w takiej sytuacji wskrzesić namiętność?  Tutaj ogromną rolę odgrywa zachowanie partnerów. Panowie nie powinni naciskać na seks, muszą dać czas ukochanym. Na początku wystarczy samo przytulanie, zapewnianie, że nadal są piękne i atrakcyjne. Może warto poprosić babcie czy ciocię, aby przez kilka godzin została z dzieckiem i zabrać partnerkę na randkę? Oderwanie się od codzienności na pewno pomoże wskrzesić namiętność. 

Czego potrzebuje kobieta po narodzinach dziecka?

Pary, które chcą, aby związek przetrwał bez kryzysów, a dziecko umocniło ich wzajemną relację, muszą pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Oto one:

  • Warto znaleźć czas tylko dla Was. Jeżeli nie możecie pozwolić sobie na wspólnie wyjść, obejrzycie razem film czy pooglądajcie zdjęcia. 
  • Rozmowa to podstawa. Gdy coś jest nie tak, nie ukrywajcie tego. Jasno komunikujcie, co Wam nie odpowiada, jakie macie oczekiwania względem siebie.
  • Pamiętajcie, że opieka nad dzieckiem jest bardzo obciążająca. Gdy jedno nie ma już siły, drugie powinno go zastąpić. Regeneracja jest bardzo ważna.
  • Jeżeli macie taką możliwość, korzystajcie z pomocy bliskich osób. Babcie czy przyjaciółki będą szczęśliwe, że mogą zająć się maleństwem, a Wy będziecie mieć czas tylko dla siebie.
  • Dbajcie o swoje relacje. Dziecko ma wzmocnić związek, nie może być powodem waszego rozstania.

Relacje z partnerem po urodzeniu dziecka zawsze ulegają zmianie.  Aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji, potrzeba czasu, ale również wzajemnego zrozumienia i wsparcia. Warto dać sobie czas, a dziecko będzie elementem, który sprawi, że związek stanie się silny i trwały jak nigdy dotąd.