Czym różni się połóg po cięciu cesarskim od tego po porodzie naturalnym?
W związku z tym, że nigdy nie można przewidzieć, w jakiej formie odbędzie się poród, warto wiedzieć, jak wygląda połóg po cesarskim cięciu, a jak po porodzie naturalnym. Temat ten jest pomijany zarówno w szkole rodzenia (to moje osobiste doświadczenie). Nie wiedziałam, na czym to polega, ile będzie trwać, czy już powinien się zakończyć. O ile o porodzie i ciąży, czytamy sporo, to o tym etapie zapominamy lub zamiatamy pod dywan. A jest to szalenie ważny czas dla kobiety i dziecka.
Co się dzieje podczas połóg?
Połóg to okres, w którym kobiecy organizm dochodzi do siebie po trudach związanych z ciążą i porodem. Przyjmuje się, że połóg trwa średnio 6 tygodni i dzieli się na trzy etapy. Pierwszy to połóg bezpośredni, który obejmuje pierwszą dobą po porodzie. Wiąże się z dużymi zmianami hormonalnymi oraz anatomicznymi. Po nim następuje połóg wczesny, trwający tydzień po porodzie.
W tym czasie młode mamy są zmęczone, osłabione, muszą przyzwyczaić się do nowego etapu w życiu. W trakcie połogu wczesnego goją się rany, występują nieprzyjemne dolegliwości okolic intymnych. Połóg późny to okres od drugiego do szóstego tygodnia po porodzie. Organizm wraca powoli do stanu sprzed ciąży. Oczywiście terminy nie są sztywne, zależą od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. Powrót do formy nie zawsze wygląda tak samo, w dużej mierze zależy od rodzaju porodu.
Połóg – pierwsze godziny po porodzie
Poród to duży wysiłek, który pochłania mnóstwo energii. Młode mamy, niezależnie do tego, jak rodziły, powinny mieć zapewniony czas na regenerację. Paniom, które rodziły naturalnie, wystarczy krótki odpoczynek.
Zazwyczaj po 4-6 godzinach wstają z łóżka i zaczynają zajmować się maleństwem. Nie należy tego zbyt przeciągać, ponieważ długie przebywanie w pozycji leżącej może zwiększyć ryzyko pojawienia się zakrzepów oraz opóźnić obkurczanie się mięśni macicy. Jeżeli mama i dziecko czują się dobrze, już w drugiej lub trzeciej dobie wychodzą do domu. Cesarskie cięcie to poważna operacja, w której przecięte zostają powłoki brzuszne, a młoda mama otrzymuje środki znieczulające i przeciwbólowe. Kobieta przez kilka dni musi pozostać w szpitalu, może wystąpić osłabienie, bóle i zawroty głowy, nudności. Wstanie z łóżka zalecane jest po upływie 8-12 godzin od operacji. Jest to konieczne, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do problemów z gojeniem się rany. Mimo dolegliwości warto się ruszać, bo to przyśpiesza powrót do formy.
Krwawienie z dróg rodnych
Typowym objawem połogu jest krwawienie z dróg rodnych, które świadczy o oczyszczaniu się macicy. Odchody poporodowe występuje zawsze, bez względu na rodzaj porodu. Z pomocą przychodzą podkłady poporodowe i majteczki z siatki. Dostępne w każdej drogerii. Z upływem dni, podkłady zastępujemy podpaskami.
Krwawienie po cesarce trwa jednak krócej, ok. 2-3 tygodnie, tak było w moim przypadku, a miałam 2 CC, po porodzie naturalnym może trwać nawet do 6 tygodni. Ważne, aby w tym okresie dbać o higienę, regularnie zmieniać podpaski, często brać prysznic oraz nosić oddychającą, przewiewną bieliznę.
W pierwszej dobie po porodzie zaczyna się również proces obkurczania się macicy. U części kobiet zwijanie się macicy jest bolesne, jak przy ciężkich dniach okresowych. Można wyczuć skurcze. Jest to naturalne, a po około dwóch tygodniach wszystko powinno wrócić do normy. Warto pamiętać, że u kobiet, które miały cesarskie cięcie proces obkurczania się macicy może trwać nieco dłużej niż po porodzie siłami natury.
Gojenie się ran poporodowych
W trakcie cesarskiego cięcia zostają przecięte powłoki brzuszne. Rana przez pierwsze dni będzie bolesna, dolegliwości powinny zmniejszyć się po ok. 7-10 dniach. Ślad po cięciu najpierw będzie intensywnie czerwony, potem różowy, aż w końcu prawie biały, jaśniejszy niż skóra.
U pań, które rodziły naturalnie, mogą pojawić się bóle krocza. W zależności od tego, czy krocze zostało nacięte, jak duże było dziecko, ile trwał poród, może pojawić się uczucie ciągnięcia, drętwienia czy pieczenia. Po upływie ok. 10 dni dolegliwości powinny się wyraźnie zmniejszyć. W okresie połogu po cesarce oraz po porodzie naturalnym bardzo ważna jest dokładna higiena i częste wietrzenie ran.
W moim przypadku, „czucie rany” trwało kilka miesięcy. Szczególnie przy wysiłku fizycznym, czy wstawaniu z łóżka. Wymaga to rozwagi, cierpliwości i zrozumienia dla swojego organizmu.
Zmiany hormonalne – Baby Blues
Częstym zjawiskiem w połogu jest tzw. baby blues, który możne dotknąć zarówno panie po cesarce, jak i po porodzie naturalnym. Charakterystyczne objawy to wzmożona płaczliwość, uczucie zagubienia, lęk. Uczucia te są spowodowane zmęczeniem oraz zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety. Zaraz po porodzie wydziela się ogromna ilość oksytocyny i endorfin, które sprawiają, że młoda mama czuje napływ miłości do dziecka. Jednak poziom hormonów zaczyna szybko spadać, a to powoduje niekorzystne zmiany w samopoczuciu. Wydziela się prolaktyna odpowiedzialna za hormony tarczycy, a następnie spada poziom hormonów płciowych, tj. estrogen i progesteron. Huśtawki hormonalne w niektórych przypadkach mogą wywołać depresję poporodową, Panie, które obserwują u siebie ciągły smutek czy brak radości, powinny niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.
Aktywność fizyczna w czasie połogu
Wiele młodych mam chce jak najszybciej odzyskać figurę, dlatego zaraz po porodzie planują wrócić do ćwiczeń. Nie warto jednak się śpieszyć. Połóg po cesarce i połóg po porodzie naturalnym powinny być czasem spokoju, na intensywne biegi czy ćwiczenia na siłowni na pewno jeszcze przyjdzie czas. Najszybciej, bo już kilka dni po porodzie można zacząć wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla. Po porodzie siłami natury lekkie ćwiczenia można rozpocząć w 2-3 tygodniu po urodzeniu dziecka, a do intensywnego wysiłku wrócić po zakończeniu połogu. W przypadku cesarki trzeba poczekać trochę dłużej. To poważna ingerencja w ciało, dlatego do ulubionych aktywności można wrócić dopiero po 3-4 miesiącach od zabiegu.
Czy połóg po cięciu cesarskim jest lżejszy od połogu po porodzie naturalnym? A może odwrotnie? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Każda kobieta może inaczej przechodzić okres regeneracji, ma na to wpływ wiele czynników. Ważne, aby w tym czasie miała duże wsparcie od najbliższych, mogła liczyć na pomoc w opiece nad maluszkiem. Połóg powinien być czasem dbania nie tylko o dziecko, ale i o siebie.
To również czas, w którym, my kobiety pragniemy zrozumienia dla naszych wahań nastrojów, zmęczenia, zniecierpliwienia od partnera i najbliższych.