Zakończenie urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego to bardzo trudny moment w życiu mamy i dziecka. Powrót do pracy wiąże się ze sporym stresem u kobiety, a do tego może dochodzić lęk separacyjny u dziecka. W jaki sposób pokonać strach u malucha i u siebie? Co powinien zapewnić pracodawca kobiecie, wracającej z urlopu macierzyńskiego?
Mama wraca do pracy – lęk separacyjny u dziecka
Lęk separacyjny pojawia się u dzieci zwykle między 7 a 11 miesiącem życia, jednak może być obecny także w późniejszych okresach rozwojowych. Głównym objawem tego lęku jest zmiana zachowania maluszka. Dotychczas pogodne i uśmiechnięte dziecko, zaczyna płakać, marudzić i smucić się w momencie, gdy oboje lub jedno z rodziców oddalają się. Niestety lęk separacyjny może pojawić się u malucha właśnie w momencie, gdy mama będzie wracać do pracy, ponieważ zwykle urlop macierzyński kończy się po około roku od urodzenia dziecka. Lęk separacyjny wiąże się z takimi objawami jak trudności z zasypianiem malucha, brak apetytu, strachem przed obcymi, a także płaczliwością i atakami paniki. W tym kontekście szczególne znaczenie ma zadbanie o spełnianie potrzeb dziecka, a także podjęcie współpracy z wykwalifikowaną i doświadczoną opiekunką lub też zaufaną osobą z rodziny.
Jak pokonać swój stres, związany z powrotem do pracy?
Nie tylko u dziecka pojawia się lęk, związany z odseparowaniem od mamy. Kobieta wracająca do pracy po roku lub dwóch latach, spędzonych tylko z maluszkiem, również może odczuwać stres. Młoda mama czasami obawia się, że będzie zaniedbywać dziecko, albo też będzie mniej wydajna w miejscu zatrudnienia. W rzeczywistości u kobiety nie powinno pojawiać się poczucie winy, ponieważ jej kariera zawodowa jest ważna, a dziecko także może rozwijać się i przechodzić na następne etapy, dzięki temu, że jest z opiekunką lub wychowawcami ze żłobka. Warto więc dobrze przygotować się do zmian. Do świetnych rozwiązań należą następujące:
- wybór żłobka lub przedszkola w pobliżu miejsca pracy lub nawet w tym samym budynku;
- podjęcie pracy zdalnej;
- poproszenie pracodawcy o bardziej elastyczny czas pracy lub zmniejszenie wymiaru etatu;
- towarzyszenie dziecku i zaspokajanie jego potrzeb fizjologicznych oraz emocjonalnych.
Dodatkowo młoda mama powinna zadbać o swój stan psychiczny. Bardzo ważne jest znalezienie czasu na relaks, wyjście na zakupy lub spotkanie z koleżankami, a nawet na wyjazd do SPA. W tym czasie dzieckiem może zaopiekować się tata, inna osoba z rodziny lub opiekunka. Z kolei, jeśli chodzi o obawy, związane z obowiązkami w pracy, to świetnym rozwiązaniem jest stopniowe wdrażanie się. Dobrze powiedzieć o swoim stresie przełożonemu i poprosić o dodatkowe szkolenie lub pomoc innej osoby. Nie należy obawiać się, że szef będzie negatywnie nastawiony, ponieważ zdecydowana większość przełożonych zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda świat młodej mamy.
Co pracodawca musi zapewnić kobiecie, wracającej do pracy?
Kodeks Pracy zapewnia bardzo wiele udogodnień młodym mamom. Do najważniejszych kwestii należą:
- dwie przerwy na karmienie, po 30 minut każda, przy czym niektórzy pracodawcy po prostu skracają czas pracy do 7 godzin dziennie (zwykle dotyczy to korporacji);
- kobieta karmiąca nie może wykonywać prac zbyt ciężkich, groźnych dla jej zdrowia, a więc może zostać przeniesiona na inne stanowisko;
- prawo do obniżenia czasu pracy, z czego korzysta wiele młodych mam;
- przywilej stałości i miejsca pracy, co oznacza, że nie można zwolnić takiej kobiety;
- dodatkowe 2 dni opieki nad dzieckiem.
Warto zaznaczyć, że przywileje te dotyczą tylko kobiet zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku umów cywilnoprawnych nie ma żadnych dodatkowych praw.
Dobrze pamiętać również o tym, że wielu pracodawców oferuje kobietom, wracającym do pracy, dodatkowe przywileje. Korporacje często działają w sposób prorodzinny i dodatkowo umożliwiają mamom elastyczny czas pracy, wyjście z miejsca zatrudnienia przed czasem, a także różne benefity takie jak paczki i prezenty dla dzieci. Oczywiście świadczenia pozapłacowe sprawdzają się tylko wtedy, gdy dodatkowo młoda mama otrzymuje atrakcyjne wynagrodzenie oraz wsparcie ze strony pracodawcy. Przed powrotem do pracy, warto więc porozmawiać ze swoim przełożonym o warunkach zatrudnienia, a także o swoich obawach.