Psycholog Brzeg | Terapia i Wsparcie

logo

Depresja u mężczyzn, czy to powszechne zjawisko? Czym się objawia?

Choć świadomość tego czym jest depresja w naszym kraju ciągle rośnie na jej temat wciąż pokutuje wiele mitów, które utrudniają osobom chorym otrzymanie niezbędnej pomocy i wsparcia. Doskonałym przykładem jest depresja u mężczyzn. Ponieważ schorzenie to, w przypadku panów może nieco różnić się od tego, jak przebiega u kobiet wiele osób nie zauważa problemu. Tymczasem depresja u mężczyzn jest tak samo poważnym problemem. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej temu schorzeniu oraz odpowiedzmy na pytanie jak objawia się u panów.

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. Jest to zespół zaburzeń nastroju i aktywności, który wyróżnia się długim czasem trwania. Choroba ta jest niezwykle obciążająca i może upośledzać prawidłowe funkcjonowanie chorego w codziennym życiu. Co więcej, jest również częstą przyczyną samobójstw. Mimo to, wciąż pokutuje szkodliwa opinia, która głosi, że depresja jest schorzeniem, które dotyka głównie kobiety. Nie jest to jednak prawdą. Różnice w statystykach, które pokazują, że mężczyźni chorują na nią dwa razy rzadziej wynikają z kilku przyczyn. Pierwszą z nich są stereotypy, które wymagają od mężczyzn bycia twardym i nie okazywania słabości. W związku z tym, znacznie rzadziej niż kobiety poszukują oni wsparcia medycznego. Drugą przyczyną jest fakt, że depresję u mężczyzn trudniej jest zdiagnozować ze względu na różnice w tym, jak objawia się ta choroba.

Przyczyny depresji u mężczyzn

Podobnie jak w przypadku kobiet depresja u mężczyzn może pojawiać się z przyczyn uwarunkowanych genetycznie, choć wciąż nie do końca wiemy jakie geny odpowiadają za skłonność do zapadania na tą chorobę, często w najcięższej jej postaci. Drugim rodzajem przyczyn rozwoju depresji są czynniki egzogenne, nazywane również zewnętrznymi. Mowa tu o sytuacjach w jakich się znajdujemy oraz emocjach, które są z nimi związane.
Nie da się ukryć, że współcześni mężczyźni narażeni są na wiele czynników, które mogą doprowadzić do rozwoju depresji. Ciążąca na nich presja dotycząca zapewniania bytu rodzinie, stresujące sytuacje w pracy, kłopoty w związku, nieudane pożycie seksualne – to tylko niektóre z nich. Co więcej, mężczyźni wciąż często nie potrafią wyrażać i uwalniać trudnych dla siebie emocji. Wynika to z kulturowych przekonań, które każą im być silnymi, nie płakać, nie okazywać słabości. W wyniku tego mężczyzna, który mierzy się z coraz większymi problemami i trudnymi emocjami dusi je w sobie, zaczyna odczuwać frustrację co stanowi doskonałą drogę do rozwoju depresji. 

Jak objawia się depresja u mężczyzn?

Jak wspominaliśmy na początku, depresja u mężczyzn jest rzadziej diagnozowana, co wynika nie tylko z faktu unikania pomocy lekarskiej, ale również ze względu na to, jak się objawia. Depresja w przypadku panów może bowiem dawać nieco inne sygnały niż w przypadku kobiet.
Jak więc objawia się depresja u mężczyzn? Bardzo często zdarza się tak, że chory mężczyzna nie odczuwa charakterystycznych dla tej choroby objawów takich jak poczucie smutku czy brak energii do działania. Zamiast tego pojawiają się dolegliwości somatyczne. Wśród nich możemy wymienić między innymi bóle głowy, mięśni czy zmęczenie. Bardzo często panowie, którzy cierpią na depresję mają poważne problemy z zasypianiem.
Charakterystyczne dla męskiej depresji są również zmiany zachowania. Wielu panów zaczyna szybciej tracić panowanie nad sobą, odczuwają agresję, mają nagłe napady złości. Początkowo rzucają się w wir pracy, z czasem jednak pracoholizm ustępuje miejsca wycofaniu. Mężczyzna traci wówczas ochotę na kontakty społeczne, nie jest zdolny do pracy, nie interesuje się seksem.
Depresja u mężczyzn bardzo często wiąże się również z zachowaniami destrukcyjnymi np. sięganiem po alkohol czy narkotyki. Leczenie jest wówczas jeszcze trudniejsze, ponieważ pojawia się konieczność wyjścia z uzależnienia. 

Podsumowując, depresja jest chorobą, która występuje powszechnie zarówno u kobiet i mężczyzn. Bardzo ważnym jest, abyśmy wiedzieli jak się objawia oraz nie bali się szukać pomocy specjalisty. Pamiętajmy, że jest to choroba, która wymaga (nierzadko długotrwałego) leczenia i którą możemy pokonać tylko w ten sposób.