Psycholog Brzeg | Terapia i Wsparcie

logo

10 sygnałów, które zdradzają, że to nie facet dla ciebie

Biała, długa suknia, wesele, wspólna, radosna starość. O tym marzy każda z nas, gdy na drodze staje ten jeden, wymarzony. Czy jednak na pewno to idealny facet dla nas? Na początku znajomości, gdy hormony buzują i zalewa nas fala namiętności, często idealizujemy partnera. Nie zwracamy uwagi na sygnały, które świadczą, że to jednak nie najlepszy wybór. Jak to poznać? Co zrobić, aby za kilka miesięcy nie żałować, że w porę nie zakończyłyśmy tej znajomości?

Sygnały ostrzegawcze – jak poznać, że to nie facet dla nas?

Zakochanie to stan, kiedy łatwo stracić głowę i nie zauważyć, że ukochany nie jest idealnym kandydatem na wspólne, długie życia. Chemia sprawia, że widzimy partnera tylko w różowych barwach, a drobne niedociągnięcia czy wady wydają się nam niczym nieznaczącymi błahostkami Nie przeszkadza nam to, że mamy zupełnie inne priorytety i wartości. Nie myślimy o tym, że kiedyś taki drobiazg zacznie wyprowadzać nas z równowagi, a wspólne życie stanie się koszmarem.

Co zrobić, aby do tego nie dopuścić? Warto dokładnie obserwować partnera i słuchać, co mówią o nim znajomymi czy rodzina. Osoby z zewnątrz mogą zauważyć dużo więcej niż my, które jesteśmy zaślepione miłością. Mimo że to trudne, warto myśleć długofalowo i wyobrazić sobie wspólne życie za kilka lat. Nie wygląda już tak wspaniale? Jak poznać, że czas poszukać innego partnera?

  • Facet mówi, że nie jest gotowy na poważny związek

Zakochana kobieta może znieść wiele. Nawet to, gdy facet, z którym zaczyna się spotykać, mówi, że nie jest gotowy na stały związek. Jemu wystarcza spotkanie co kilka dni, a my już planujemy listę gości na wesele. Niestety, facet, który składa takie deklaracje, na pewno się nie zmieni. Pasuje mu takie życie, jest szczęśliwy, że nie ma żadnych zobowiązań. Lepiej, abyśmy nie oszukiwały same siebie, tylko jak najszybciej skończyły taki związek. Może w tym czasie, gdy będziemy tracić czas dla niedojrzałego partnera, stracimy szanse na prawdziwą miłość? Lepiej nie ryzykować, tylko raz na zawsze się pożegnać.

  • Mama jest ważniejsza od Ciebie

Szacunek dla rodziców jest bardzo ważny, ale gdy Twój partner z każdym pytaniem będzie dzwonił do mamy, powinna zapalić Ci się w głowie czerwona lampka. Najgorzej, gdy partner zacznie porównywać Cię do swojej mamy. Twoje ciasto jest dobre, ale mama piecze lepsze. Może kupisz sobie takie perfumy, jakich używa moja mama? Gdy usłyszysz te zdania, uciekaj, gdzie pieprz rośnie. Nigdy nie dorównasz jego mamie, a z czasem Twoje życie stanie się koszmarem.

  • Ciągle wspomina poprzednią partnerką

Facet nie tylko może ciągle mówić o swojej mamie, ale równie często może wracać do swojej byłej partnerki. Partner, który nieustannie rozpamiętuje i wspomina swój związek, na pewno nie jest najlepszym wyborem. Ciągle będziesz czuła się porównywana. Początkowo może Ci to nie przeszkadzać, ale gwarantuje, że z czasem takie zachowanie stanie się nie do wytrzymania. Chcesz słyszeć, że poprzednia narzeczona smażyła lepsze kotlety, albo była bardziej namiętna w łóżku? Nie! To zakończ związek, nie czekaj, aż sprawy zajdą za daleko.

  • Bije Cię, wyzywa i poniża

W tej kwestii nie ma żadnego wytłumaczenia. Ktoś, kto uderzył raz, nie zawaha zrobić tego powtórnie. Nie wierz, w żadne wytłumaczenia. I pamiętaj, przemoc słowna jest tak samo raniąca, jak fizyczna. Nie pozwól, aby ktoś Cię poniżaj. Szybko zakończ związek, nie trać czasu na kogoś, kto nie jest tego wart.

  • Kłamie, nie możesz mu zaufać

Jeżeli Twój facet kłamie, manipuluje, ciągle zmienia wersje wydarzeń, pomyśl o rozstaniu. Czy chcesz żyć z kimś, komu nie możesz ufać? Bez zaufania na pewno nie będziesz szczęśliwa, po co się tak męczyć. Czy zdarza Ci się, że Twój partner wychodzi, gdy dzwoni do niego telefon? Albo nerwowo wyłącza smartfon, gdy jesteście razem? Czyżby miał coś do ukrycia? Nawet jeżeli nie, to takie zachowania nie sprzyja budowaniu związku. Pomyśl o tym, zanim zaczniesz snuć plany na wspólną przyszłość.

  • Czujesz się nieustannie kontrolowana

Na początku może Ci się podobać, gdy Twój nowy facet wszędzie z Tobą chodzi. Razem na zakupy, razem do koleżanek, czeka na Ciebie nawet wtedy, gdy jesteś u fryzjera. Pyta, kto dzwonił, dlaczego byłaś tak długo u rodziców. Oj, to nie wróży nic dobrego. Z czasem takie zachowanie stanie się bardzo męczące, a Ty będziesz czuła się zniewolona. Każdy musi mieć swoją przestrzeń, a jeżeli Twój facet tego nie rozumie, to chyba czas poszukać innego.

  • Unika rozmowy

Podstawą udanego związku jest dobra komunikacja. Ważne, aby z sobą rozmawiać, na bieżąco wyjaśniać trudne tematy, nie zostawiać żadnych niedomówień. Jeżeli Twój facet unika rozmów, a kłótnia oznacza u niego kilka cichych dni, zastanów się, czy na pewno chcesz się z nim związać. Takie zachowanie z czasem będzie destrukcyjne, a brak rozmowy sprawi, że problemy będę narastać. Postaw ultimatum – rozmowy albo rozstanie.

  • Ciągle narzeka

Czy Twój ukochany ciągle narzeka, wszystko jest dla niego złe, kiepskie, nieodpowiednie? Nie umie cieszyć się z tego, co ma, wszystko widzi w czarnych barwach? Pomyśl, czy z kimś takim chcesz spędzić resztę życia? Taka osoba może zniszczyć Ci życie i sprawić, że i Ty przestaniesz się cieszyć z drobiazgów. Nie męcz się tak i poszukaj partnera, który potrafi rozśmieszyć Cię do łez, takiego, z którym łatwiej będzie znieść każde niepowodzenie.

  • Uważa, że kobiety to gorszy gatunek człowieka

Trudno w to uwierzyć, ale tacy faceci nadal się zdarzają. Seksiści, bo o nich mowa, wierzą w wyższość mężczyzn nad kobietami. Taki facet zawsze będzie uważał, że jest lepszy od Ciebie. Nie doceni Twojej pracy, nie pomoże w porządkach czy opiece nad dziećmi. Twoje zdanie będzie mniej ważne, dlatego nie liczy, że będziecie mieli tyle samo do powiedzenia. Pomyśl o tym, zanim związek stanie się poważny, a Ty stracisz poczucie własnej wartości. 

  • Wszyscy Ci go odradzają

Gdy przyjaciółka, znajomi i rodzina mówią, że to nie facet dla Ciebie, nie myśl, że robią to z zazdrości. Troszczą się o Ciebie, nie chcą, abyś była nieszczęśliwa. Inne osoby widzą dużo więcej niż Ty. Na pewno coś w tym musi być, że tylko osób odradza Ci ten związek. Pomyśl o tym. Spróbuj spojrzeć obiektywnie i może zobaczysz to, co widzą inni.

Niestety, nie każdy związek kończy się dobrze, nie każdy facet, na którego trafiasz, jest ideałem. Jak miną pierwsze fajerwerki, spróbuj obiektywnie spojrzeć, na to, co jest między wami. Nie myśl, że ukochany się zmieni. Pamiętaj, że lepiej szybciej skończyć związek, niż potem męczyć się przez długie lata.