Psycholog Brzeg | Terapia i Wsparcie

logo

Późne macierzyństwo

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu średni wiek kobiet, który pierwszy raz rodziły dziecko, wynosił dwadzieścia lat. Dzisiaj nikogo nie dziwi młoda mama, która ma 35 czy 40 lat. Późne macierzyństwo stało się czymś normalnym, to trend, z którym spotykamy się zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jakie zalety ma rodzenie dzieci w dojrzałym wieku? Czy jest to bezpieczne dla zdrowia mamy i dziecka?

Późne macierzyństwo – co to oznacza?

Za późne mamy uważa się kobiety, które pierwsze dziecko rodzą po 35, a nawet 40 roku życia. Trend ten staje się coraz bardziej widoczny, z każdym rokiem rośnie liczba kobiet, które decydują się na dziecko w dojrzałym wieku. Wynika to z tego, że kobiety są bardziej świadome swoich potrzeb, chcą najpierw skończyć studia, zdobyć pracę, ustabilizować się, a dopiero potem założyć rodzinę. Istotne jest również to, że dziś czterdziestolatki czują się dużo młodziej niż ich mamy czy babcie. Dziś kobiety lepiej się odżywiają, dbają o aktywność fizyczną, regularnie się badają, dzięki temu urodzenie dziecka w starszym wieku nie jest problemem. Oczywiście ważne jest, aby przed podjęciem takiej decyzji wykonać niezbędne badania oraz być pod stałą opieką lekarza. Są plusy i minusy późnego macierzyństwa, warto je poznać przed podjęciem decyzji.

Zalety późnego macierzyństwa

Na późne macierzyństwo decyduje się coraz więcej kobiet. Taka decyzja, mimo że wiąże się z pewnym ryzykiem, niesie z sobą wiele korzyści. Główne z nich to:

  • Dłuższa młodość – panie, które urodziły dziecko w starszym wieku, dłużej wyglądają i czują się młodziej. Dziecko zmusza do większej dbałości o siebie, do aktywności i ruchu. Późna ciąża opóźnia zmiany hormonalne, dlatego panie wolniej się starzeją. Badania dowodzą, że żyją kilka lat dłużej niż kobiety, które urodziły w młodszym wieku. 
  • Życiowa stabilizacja – kobiety, które zdecydowały się na ciąże po czterdziestych urodzinach, są zazwyczaj spełnione zawodowo, mają stabilną pozycję na rynku pracy. Nie muszą obawiać się utraty zatrudnienia, mają również zaplecze finansowe, pozwalające zapewnić dobre warunki dla dziecka.
  • Dojrzałość – starsze mamy są bardziej świadome, tego, co je czeka. Chcą poświęcać czas dziecku, wiedzą, że jest to bardzo cenne. Przeżyły już młodzieńcze szaleństwa, podróżowały, są spełnione, dlatego macierzyństwo jest dla nich kolejnym, ważnym etapem w życiu.
  • Większa dbałość o zdrowie – późne mamy lepiej przygotowują się do ciąży, dbają o siebie i rozwijające się w ich brzuchu dziecka. Pilnują, aby nie opuścić żadnej wizyty u lekarza, decydują się również na dodatkowe, płatne badania. Chcą mieć pewność, że zarówno im, jak i dziecku nic nie grozi.
  • Stabilność emocjonalna – starsze kobiety są pewne siebie, wiedzą czego chcą, ciąża jest upragniona i zaplanowana. Dzięki temu, że sporo już przeżyły, znają swoje reakcje w różnych momentach, wiedzą, na co je stać. Są bardziej odporne na problemy, mają również trwałe i stabilne relacje z partnerem, a to pomaga znosić trudny macierzyństwa.

Ryzyko związane z późnym macierzyństwem

Oprócz zalet, późne macierzyństwo ma również słabe strony. Starsze kobiety zazwyczaj gorzej znoszą ciąże niż ich młodsze koleżanki, narzekają na ciążowe nudności, brak snu czy spadek energii. Problemem może być samo zajście w ciąże. Po 35 roku życia płodność maleje, czterdziestolatki zachowują tylko 20% płodności z wcześniejszego okresu. Oznacza to, że zajście w ciąże trwa dłużej, a ewentualne leczenie niepłodności jest trudniejsze i często kończy się niepowodzeniem. U starszych kobiet rośnie również ryzyko niedonoszenia ciąży, poronienia, przedwczesnego porodu, a także wystąpienia powikłań, tj. nadciśnienie czy cukrzyca ciążowa. Poród jest trudniejszy, trwa dłużej, często konieczne jest wykonaniem cesarskiego cięcia. Należy również pamiętać, że późne macierzyństwo oznacza większe ryzyko wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych u dzieci np. zespołu Downa, zwiększa również prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. 

Jak zadbać o późną ciążę?

Ciąża po 35-40 roku życia obarczona jest większym ryzykiem niż ciąża młodych kobiet, dlatego ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Starsze kobiety powinny zrobić wszystkie badania przed planowanym zajściem w ciążę. Niezbędna jest zmiana trybu życia, zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna. Oczywiście ważne jest rzucenie palenia i rezygnacja z alkoholu. Przyszłe mamy powinny regularnie przyjmować kwas foliowy, który pomaga zapobiegać wadom układu nerwowego u dziecka. Kobiety, które przyjmują stałe leki, powinny skonsultować się z lekarzem i uzgodnić, czy nie trzeba zamienić ich na inne. W trakcie ciąży niezbędne jest wykonywanie wszystkich badań, również badań prenatalnych. U kobiet, które skończyły 35 lat, są bezpłatne, finansowane przez NFZ.

Późne macierzyństwo nie jest dzisiaj niczym dziwnym. Tak naprawdę, wiek matki nie jest najważniejszy. Ważne, aby macierzyństwo było zaplanowane, a kobieta przygotowana do ogromnej zmiany, która nastąpi w jej życiu wraz z pojawieniem się maleństwa.