Nerwice lękowe to potoczna nazwa grupy zaburzeń lękowych. Osoby cierpiące z ich powodu zmagają się z odczuciem silnego lęku, który odbija się nie tylko na ich kondycji psychicznej, ale również wpływa na odczuwanie dolegliwości somatycznych. Stan ten może utrzymywać się przez miesiące a nawet lata. Dlatego też tak ważna jest wiedza o tym schorzeniu, jego przyczynach oraz sposobach leczenia. Dzięki temu więcej osób, które cierpią na nerwice lękowe może zgłosić się do specjalisty i otrzymać skuteczną pomoc.
Objawy nerwicy
Podstawowym objawem nerwicy lękowej jest odczuwanie ciągłego niepokoju oraz stanami silnego lęku, które wywoływane są przez sytuacje, które nie powinny aż tak wpływać na nasze odczucia. Oczywistym jest bowiem, że odczuwanie lęku jest całkowicie naturalną reakcją np. w momencie zagrożenia.
Chorzy zmagający się z nerwicą lękową odczuwają tę skrajnie silną emocję nawet w codziennych sytuacjach, przez co często nie są w stanie prowadzić normalnego życia. Do odczuwania lęku dochodzi szereg niepokojących objawów somatycznych, o których więcej opowiemy poniżej.
Somatyczne objawy nerwicy lękowej
Nerwica lękowa to zaburzenie, które negatywnie wpływa nie tylko na nasz umysł, ale również ciało. Osoby, które zmagają się z tą chorobą bardzo często skarżą się na liczne dolegliwości somatyczne, wśród których wymienić możemy między innymi objawy bezpośrednio związane z lękiem takie jak: szybsze bicie serca, przyspieszony oddech czy nadmierne pocenie się, ale również dolegliwości, które są po prostu wynikiem długotrwałego napięcia.
Wśród nich zdarzają się napięte mięśnie, omdlenia, drżenie rąk, problemy ze strony układu pokarmowego (np. biegunki). Wiele osób cierpiących na nerwice lękowe skarży się również z powodu trudności z koncentracją, poczuciem braku kontroli nad swoim ciałem czy suchości w ustach. Co ważne, objawy te spowodowane są często odczuwanym lękiem a jednocześnie potęgują uczucie strachu u pacjenta. Spirala złego samopoczucia nakręca się więc coraz bardziej.
Przyczyny stanów lękowych
Nerwice lękowe mogą mieć różne podłoże. Zdarza się, że są wynikiem nieprzepracowanej traumy z dzieciństwa, braku poczucia bezpieczeństwa lub dostatecznego zaspokojenia potrzeb emocjonalnych w okresie dzieciństwa.
U części osób nerwice lękowe rozwijają się ze względu na ich sytuację życiową lub stresujące wydarzenia, których były uczestnikiem. Rozwojowi zaburzeń może sprzyjać również przyjmowanie substancji psychoaktywnych. Nie sposób nie wspomnieć również o przyczynach biologicznych takich jak czynniki genetyczne czy zaburzone wydzielanie neuroprzekaźników.
Zdarza się również, że nerwica lękowa jest zaburzeniem, które towarzyszy innym chorobom naszego organizmu. Przykładowo, do jej rozwinięcia się mogą przyczyniać się choroby takie jak choroby serca, płuc czy tarczycy. Dobry lekarz przed wdrożeniem leczenia stara się znaleźć podstawę problemu, ponieważ dzięki temu możemy leczyć nie tylko objawy, ale również przyczyny, co daje większe szanse na powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania.
Leczenie nerwicy lękowej – jak powinno wyglądać?
Leczenie nerwicy lękowej to proces, który może być czasochłonny, niemniej jednak przynosi dobre efekty i pozwala pacjentowi na odzyskanie równowagi i powrót do normalnej, codziennej aktywności. Najlepsze efekty przynosi połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią.
Leki na nerwice
Jeśli chodzi o leki stosowane w leczeniu nerwic stosuje się najczęściej środki o działaniu uspokajającym takie jak benzodiazepiny. Co ważne, specjaliści zalecają ich doraźne stosowanie, ze względu na ryzyko uzależnienia oraz wpływu na koncentrację pacjenta. W długotrwałym leczeniu wykorzystuje się zamiast nich niektóre z leków przeciwdepresyjnych.
Leczenie farmakologiczne powinno być połączone z psychoterapią, która daje pacjentowi szansę na wypracowanie skutecznych metod radzenia sobie z narastającym lękiem oraz uczy nowych schematów myślenia i zachowania.
Co równie ważne, psychoterapia może pomóc nam w odnalezieniu przyczyny lęku oraz w ich przepracowaniu. Nie warto więc lekceważyć jej roli w procesie zdrowienia. Pomocne mogą okazać się również: zmiana stylu życia, praktykowanie jogi lub innych metod relaksacji. Wielu chorych wspomaga się również ziołowymi preparatami o działaniu łagodzącym stres i nerwy.