Toksoplazmoza, drogi zarażenia oraz sposoby leczenia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wśród ludzi przyjął się pogląd, że toksoplazmą można się zarazić od kotów. Po części to prawda. Kocie odchody zawierają pasożyty, które mogą doprowadzić do toksoplazmozy. Jednak kot w całym swoim życiu choruje tylko przez 2-3 tygodnie i tylko wówczas może dojść do zarażenia. Do zarażenia pierwotniakiem dochodzi więc głównie przez zjedzenie surowego lub półsurowego mięsa (wieprzowina, wołowina, baranina) lub surowych kurzych jaj.

Pasożyty mogą znajdować się również w ziemi, która miała kontakt z kocimi odchodami, cysty mogą przeżyć w sprzyjających warunkach nawet rok. Dlatego tak ważne jest mycie warzyw i owoców. Gdy raz zachorujemy, nabywamy odporność na całe życie. Szacuje się że w Polsce 50% ludzi posiada przeciwciała, a w 80% przypadków, do zarażenia doszło poprzez zjedzenie surowego mięsa.

Toksoplazmozę można zdiagnozować przez wykonanie badań laboratoryjnych. Na podstawie surowicy w krwi analizuje się czy znajdują się w niej przeciwciała klasy IgG. Leczenie toksoplazmozy nie jest łatwe. Odbywa się za pomocą antybiotyków. W ten sam sposób leczy się ciężarne kobiety, tylko wówczas antybiotyk przyjmowany jest codziennie aż do rozwiązania. Naukowcy opracowali lek, który jest skuteczny w 100%, jednak jest na tyle toksyczny, że został zdyskwalifikowany jako produkt leczniczy.

Aby uniknąć zarażenia starannie myj owoce i warzywa, dbaj o to by mięso było dobrze dopieczone lub dogotowane. Za granicą pij tylko butelkowaną wodę. Jeżeli posiadasz kota, przekaż komuś innemu obowiązek sprzątania kuwety lub jeżeli nie masz takiej możliwości rób to w rękawiczkach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*