Toksoplazmoza, drogi zarażenia oraz sposoby leczenia

Wśród ludzi przyjął się pogląd, że toksoplazmą można się zarazić od kotów. Po części to prawda. Kocie odchody zawierają pasożyty, które mogą doprowadzić do toksoplazmozy. Jednak kot w całym swoim życiu choruje tylko przez 2-3 tygodnie i tylko wówczas może dojść do zarażenia. Do zarażenia pierwotniakiem dochodzi więc głównie przez zjedzenie surowego lub półsurowego mięsa (wieprzowina, wołowina, baranina) lub surowych kurzych jaj.

Pasożyty mogą znajdować się również w ziemi, która miała kontakt z kocimi odchodami, cysty mogą przeżyć w sprzyjających warunkach nawet rok. Dlatego tak ważne jest mycie warzyw i owoców. Gdy raz zachorujemy, nabywamy odporność na całe życie. Szacuje się że w Polsce 50% ludzi posiada przeciwciała, a w 80% przypadków, do zarażenia doszło poprzez zjedzenie surowego mięsa.

Toksoplazmozę można zdiagnozować przez wykonanie badań laboratoryjnych. Na podstawie surowicy w krwi analizuje się czy znajdują się w niej przeciwciała klasy IgG. Leczenie toksoplazmozy nie jest łatwe. Odbywa się za pomocą antybiotyków. W ten sam sposób leczy się ciężarne kobiety, tylko wówczas antybiotyk przyjmowany jest codziennie aż do rozwiązania. Naukowcy opracowali lek, który jest skuteczny w 100%, jednak jest na tyle toksyczny, że został zdyskwalifikowany jako produkt leczniczy.

Aby uniknąć zarażenia starannie myj owoce i warzywa, dbaj o to by mięso było dobrze dopieczone lub dogotowane. Za granicą pij tylko butelkowaną wodę. Jeżeli posiadasz kota, przekaż komuś innemu obowiązek sprzątania kuwety lub jeżeli nie masz takiej możliwości rób to w rękawiczkach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*