Jak się zmotywować do odchudzania?

Zjadasz pączka. Zamiast ćwiczyć oglądasz serial. A potem wyrzucasz sobie te słabości, krytykujesz siebie i karzesz.

Myslisz, że to cię zmotywuje. Ale bycie niedobrym dla samego siebie ma odwrotny skutek.

Według najnowszych badań, bycie dobrym dla siebie powoduje lepsze rezultaty w odchudzaniu, ćwiczeniach i byciu zdrowszym. Bycie dobrym dla siebie oznacza traktowanie siebie dobrze, szczególnie wtedy gdy popełnisz błąd.

Badania przeprowadzone wśród mnichów buddyjskich wykazały, że bycie dobrym dla siebie zmniejsza niepokój i depresję. Okazało się też, że ma duży wpływ na twoje zachowanie i kondycję fizyczną. Okazuje się, że ludzie dobrzy dla siebie są bardziej proaktywni w dbaniu o siebie. Częściej biorą witaminy, uprawiają bezpieczny sex i idą do lekarza, gdy są chorzy.

Jak się motywować?

Używanie takich słów jak „muszę” i wyznaczanie sobie zbyt dużych zadań powoduje porażki i obwnianie się o nie. Badania opublikowane w Mitivation and Emotion wykazały, że ludzie którzy sobie wybaczają błędy, dużo częściej próbują znowu. Nie pozwalają aby jedna porażka obniżyła ich poczucie własnej wartości.

Staraj się motywować siebie tak jakbyś chciała zmotywować najlepszego przyjaciela. Mów sobie, że jak pójdziesz poćwiczyć to będziesz się czuła świetnie. Motywuj się nie dlatego, że jesteś nie dość dobra i musisz się zmienić. Lecz dlatego że pragniesz lepszego życia. Chcesz być szczęśliwsza, dostać lepszą pracę i osiągnąć cele. Patrz na nagrodę, która cię czeka.

Odchudzanie

W 2007 roku przeprowadzono badania, w czasie których 2 grupy kobiet poproszono o to aby jadły pączki. Jedna grupa miała mówić sobie wybaczające słowa, że nie muszę siebie krytykować bo wszyscy jedzą pączki. Druga grupa nic sobie nie mówiła.

Okazało sie, że grupa, która sobie wybaczała, jadła mniej słodyczy.

Krytykowanie siebie powoduje złe samopoczucie, niepokój, niechęć do samego siebie. Te z kolei uczucia osłabiamy jedząc słodycze.

Następnym razem gdy złamiesz się i zjesz ciastko, wybacz sobie ale użyj słów, które dają nadzieję na poprawę. Powiedz sobie: „To tylko jedno ciastko. Nic się nie stalo. Mogę wrócić do zdrowszego odżywiania”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*